گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اقتصاد

 

  • مقررات سرمایه گذاری در منطقه آجارا

انجام سرمایه گذاری برای اتباع خارجی در گرجستان و به تبع آن درمنطقه آجارا کاملا آزاد است و افراد می توانند با ارائه مدارکی نسبت به ثبت شرکت اقدام نموده و فعالیت خود را شروع نمایند و مانند اتباع گرجی فعالیت نموده و مالیات پرداخت نمایند. بر اساس سیاست دولت قبلی گرجستان برای طرحها و پروژه های مهم و منحصر بفرد توریستی مانند هتل سازی و ساخت مجموعه های تفریحی، تسهیلاتی مانند زمین رایگان و یا ارزان قیمت ارائه می گردید که احتمالا این روند در مدیریت سیاسی جدید گرجستان نیز ادامه خواهد داشت.

 با توجه به آمار ارائه شده توسط مرکز سرمایه گذاری خارجی منطقه آجارا و مستند به گزارش بانک جهانی ، طی سالهای 2006 تا 2010 رتبه جهانی گرجستان از نظر ساده بودن انجام کار تجاری در بین 183 کشور از عدد 112 در سال 2006 به رتبه 12 در سال 2012 رسیده است که نشان دهنده ساده ترین قوانین تجاری در بین کشورهای منطقه می باشد . رتبه اول جهان را سنگاپور در اختیار دارد .

از نظر حجم سرمایه گذاری در منطقه آجارا نیز طی سالهای 2005 تا 2010 بیشترین حجم در سال 2007 با 200 میلیون دلار بوده است که از این مقدار 132 میلیون دلار آن سرمایه خارجی می باشد. این رقم در سال 2010 به 147 میلیون دلار کاهش داشته و از این مبلغ 108 میلیون دلار آن سرمایه خارجی بوده است. در سال 2009 کل سرمایه گذاری 140 میلیون دلار بوده که 98 میلیون دلار آن سرمایه خارجی می باشد. و به همین ترتیب در سال 2008 کل مبلغ 130 میلیون و 95 میلیون آن خارجی و سال 2006 مقدار140 میلیون که 80 میلیون آن خارجی و در سال 2005 از مبلغ 100 میلیون دلار سرمایه گذاری 46 میلیون آن سرمایه خارجی بوده است.

درسال 2010 بیشترین سرمایه گذاری در بخش توریسم با 49 درصد انجام شده و پس از آن بخش صنعت 29 درصد ، بخش ساخت و ساز20 درصد ، حمل و نقل و ارتباطات 1 درصد و سایر بخشها نیز 1 درصد بوده است.

توجه مقامات تفلیس و آجارا به صنعت توریسم در جمهوری آجاریا منجر به سرمایه گذاری قابل توجهی در این صنعت شده است. تعداد ی هتل 5 ستاره آماده  بهره برداری شده و تعدادی نیز در یکی دو سال آینده آماده خواهد شد. تعداد توریست های که به باتومی آمده اند سال به سال در حال افزایش است. دولت آجاریا تسهیلاتی را برای سرمایه گذاران خارجی در صنعت توریسم در نظر گرفته و در مناطق توریستی نزدیک به دریا جهت ساخت هتل و پلاژ های تفریحی زمین رایگان در اختیار سرمایه گذران خارجی قرار می دهد.

واحد پول گرجستان لاری می باشد و ارزش برابری آن با دلار آمریکا و یورو طی سالهای اخیر تغییر فاحشی نداشته است . نرخ برابری آن با دلار در سال 2006  عدد 1.77 و با یورو 2.22 بوده است و در سال جاری نرخ برابری با دلار حدود 1.65 و با یورو حدود 2.15 می باشد.

  • زمینه های سرمایه گذاری

زمینه های سرمایه گذاری در منطقه آجارا عبارتند از بخش توریسم و هتل سازی، ساختمان سازی، ایجاد مجتمع های توریستی و تفریحی، بخشهای صنعتی و تولیدات صنعتی ، بخش کشاورزی و خدمامت فنی و مهندسی.

در این منطقه سرمایه گذارانی از کشورهای ترکیه آذربایجان قزاقستان ارمنستان آمریکا آلمان و برخی دیگر کشورهای اروپائی حضور دارند . از کشورمان نیز افراد معدودی در این منطقه فعالیت می کنند و بسیاری نیز در حال بررسی وضعیت منطقه و امکان سرمایه گذاری و فعالیتهای اقتصادی می باشند و برخی نیز اقدام به ثبت شرکت نمودند ولی فعالیت مشخصی را شروع نکرده اند.

          نحوه ثبت شرکت در گرجستان برای اتباع خارجی       

1-      ارائه اصل گذرنامه و ترجمه رسمی آن به زبان گرجی

2-      داشتن ملک و یا محلی ثابت بعنوان آدرس در گرجستان

3-      ارائه اساسنامه به حد اقل دو زبان گرجی و زبان دیگری که برای موسس شرکت قابل فهم باشد.

4-      قانون گرجستان اجباری برای داشتن سرمایه مشخص و حداقلی ندارد ولی برای انجام یک فعالیت اقتصادی سالم لازم است سرمایه شرکت متناسب با طرح و برنامه شرکت باشد. 

  • وضعیت ایرانیان در باتومی

با توجه به توریستی بودن منطقه آجارا و امکان سفر زمینی از طریق ترکیه تعداد ایرانیان منطقه باتومی سال به سال رو به افزایش است و طی سالهای اخیر بویژه در ایام تابستان سیر صعودی داشته است. بر اساس آمار ارائه شده توسط دپارتمان جهانگردی آجارا ورود ایرانیان به این منطقه از سال 2005 تا پایان دسامبر 2012 بدین ترتیب بوده است:

سال 2005 تعداد 230 نفر ، 2006 تعداد 514 نفر ، 2007 تعداد 634 نفر ، 2008 تعداد 330 نفر، 2009 تعداد 232 نفر، 2010تعداد 4536 نفر ، 2011 تعداد 27021 نفر و در سال 2012 تا پایان ماه نوامبر 68118 نفر ایرانی وارد منطقه آجارا شده اند.

همانطور که از آمار ارائه شده مشخص است پس از آرامش و ثبات ایجاد شده از سال 2010 به بعد تعداد هموطنانی که از منطقه آجارا و بویژه شهر باتومی دیدن کرده اند بشدت سیر صعودی داشته است.که اکثرا به فعالیتهایی مانند هتل داری ، رستوران داری ، فروش مصالح ساختمانی ، فروش مبل و لوازم منزل و امور توریستی اشتغال دارند.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران